Strážci času

20. května 2014 v 17:00 | Marillee |  Knihy
Strážci času - Vyvolený Strážci času - Temnota
Autor: Marianne Curley
Žánr: Sci-fi, Dobrodružný
Série: 3 knihy


Moje srdcovka. Rozhodně nejvíce čtivá kouzelná série pro mládež, kterou jsem kdy četla. Proto jí mám také prolouskanou dvakrát a po těch letech, co jsem ji znova otevřela, mě v ní nic neomrzelo. Navíc má trilogie krásně zpracovanou obálku, celé vás to nutí knihu pozvednout a nakouknout do ní.OBSAH:
Knihy vypráví o tzv. střážcích času. Jsou to vesměs teenageři, samozřejmě i dospělí, a pomocí vyspělé technologie, kterou jim po sobě zanechali Atlantiďané, se vrací do minulosti, aby se vše odehrálo tak, jak se to už jednou stalo. Snaží se totiž zastavit pokusy Řádu, který do minulosti putuje, aby ji změnil ve prospěch své vůdkyně, nesmrtelné Lathenie. Nesmrtelná se snaží za pomoci ovládání minulosti získat moc, aby pak mohla porazit svého bratra Loriana, který ji okradl o prvorozenost, vládnout ve všech existujících světech (dimenzích) a vymýtit veškerý život. Chtělo by to dodat, že podle příběhu je Země posledním světem, kde existuje smrtelný život.

Vypráví se po kapitolách a v každé knize se mění dvojice lidí, z jejichž pohledu se příběh odvíjí kapitolu po kapitole. Vím, že to bylo tenkrát poprvé, co jsem takový způsob psaní viděla a dost mě to nadchlo. Nemáte tam pak totiž jen ženské hrdinky, ale také mužské. A podle mě je to dobrá změna od těch dnešních holčičích rádoby fantasy románků.

V první knize se vypráví z pohledu 16 letého strážce Ethana, který je v organizaci už od svých 4 let, kdy před jeho zraky byla zabita jeho sestra. Druhou osobou je pak 15 letá Isabella. Ta se má stát Ethanovou žákyní a zároveň jednou z vyvolených. Vyvolení jsou pak podle věštby ti strážci, kteří svedou poslední boj s Lathenií.

Každý ze strážců má vrozené dvě schopnosti. Druhá schopnost se vyvine většinou později. Také může dostat od Tribunálu (rada Strážců v čele s nesmrtelným Lorianem) další schopnosti za svou oddanost a nápomoc organizaci. Ethan dokáže hýbat předměty a vytvářet iluze. Isabelina první schopnost je léčení.

NÁZOR:
Kniha je samozřejmě směřována pro mládež, kolem 15 let, ale ani dospělým neuškodí. Neuráží, nenudí a pro nějaké lehčí, nenáročné čtení je naprosto ideální. Sem tam se orientuje spíše pro dívky, hlavně kvůli částem se "spřízněnými dušemi", které jsou tak akorát romantické, aby se z knihy nestal jen pouhý slaďák pro mladé. Překladatelé odvedli moc dobrou práci, nepřipada jsem si jako idiot s minimální slovní zásobou. Celkově ve vás knihy zanechají dostatečně uspokojivý pocit a při novém čtení vás rozhodně nezklamou. Navíc nemá úplný happy end, takže nekončí žádným extrémem. Jedním myslím bezmezné vítězství dobra a tím druhým zase naprostou zkázu všech. Dávám za jedna :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | E-mail | Web | 26. května 2014 v 18:24 | Reagovat

Óóó, miluju tuto knihu :-D Respektive, tuto sérii! :D http://empty--island.blog.cz/1402/co-jsem-kdysi-cetla-a-na-co-nikdy-nezapomenu-2 Napsala jsem o tom dokonce článek - knihy, na které nikdy nezapomenu. :D
No prostě... jedna z nejlepších sérií, co jsem kdy četla! :-)
Milovala jsem vztah mezi Arkarianem a Isabellou, to bylo prostě elektrizující a děsně se mi líbilo, jak ho zachraňovala v Temnotě na konci. :D Achjo, jsem do nich úchyl. :D

2 Kiara Kiara | E-mail | Web | 3. října 2014 v 19:55 | Reagovat

Podle toho, jak o něm básníš, předpokládám, že knihy si přečtu také. Sice moc nemám ráda černobílý boj mezi dobrem a zlem, ale za zkoušku nic moc nedám... :)

3 Myšák Myšák | Web | 14. listopadu 2014 v 10:56 | Reagovat

Z trilogie mám přečtené dva díly, které také máme doma. Temnotu několikrát :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
***Veškeré obálky a anotace na tomto webu stahuji z
pokud ovšem nejsou z vlastního či jiného zdroje.
K filmům používám obrázky z ČSFD.