Nemám ráda oblíbené knihy

30. května 2014 v 16:20 | Marillee |  Téma týdne
Jedu si to takhle metrem do školy, čtu si na iPadu celkem neznámou knihu Delirium a co nevidím - slečna, která stojí vedle mě, čte červené pokračování knihy Divergence (nevím, kolikátý je to díl, pamatuju si pouze barvu). Podívám se na sedadlo přes uličku a sedí tam kluk, tak v mém věku, a v ruce drží jak jinak než Divergenci. Vystoupím a jedu po eskalátorech do vestibulu a na obou stěnách tunelu na mě neustále bafají reklamy na Divergenci.

Aaaaaaah, moje hlava!

Jsem snad jediná, koho takováhle obrovská propagace spíš odradí? Jo, jednou jsem na knihu D. narazila na Amazonu a říkám si, že to nemusí být špatný. Pak za mnou ale přišla spolužačka, naprostá fanynka Hunger Games, že to čtou její asi 3 kamarádky a že hrozně touží si to taky přečíst, a začala mi básnit, jak je to naprosto úžasný. Od té chvíle jsem knihu začala nenávidět, aniž bych přečetla byť jen první větu. Vyhledala jsem si ji na databázi knih a samozřejmě - víc než 90% z hodnocení, všichni si ji vychvalují, ale přeci jen...


I mezi těmi bezmeznými fanoušky se najdou tací, kteří jsou víc nároční. Kteří nedají na teenagerskou lásku a rebelství, ale hledají v příběhu smysl a pointu. Například Hunger Games, které celé toto běsnění okolo dystopických příběhů začaly (a proti tomu nic nemám, alespoň mladé slečny více čtou), měly krásnou myšlenku. Dávalo to smysl, sice Hladové hry jako takové byly moc drsné na to, aby se něco takového opravdu někdy odehrálo, ale celý příběh měl hlavu, patu a slušné zakoneční. Pak tu byl můj nezdařilý pokus o přečtení Mortal Instruments, který skončil někde v půlce knihy, kdy jsem ten "úžasný" příběh zaklapla bez sebevětšího zalitování. A i tady jsem narazila na ty černé ovce v davu fanoušků.

Právě tito lidé vám podají jednoduché a pravdivé vysvětlení, proč dílo hodnotí pouze jako průměrné. Nepropadli jeho kouzlu, ale u nižších ročníků (14-16 let) takovouto reakci zcela chápou. Často jim vadí nesrovnalosti v příběhu, věci, kterých si zaláskovaná holka normálně nevšimne, protože se moc zaobírá vztahem mezi Vladimírem a Bětkou. A jestli si Bětka nakonec vybere Vladimíra, nebo ho opustí, aby mohla žít spokojený život s Miroslavem. Právě takovéto věci náročnějšího čtenáře v příběhu omrzí. Čekáte fantasy dílo, dystopický příběh, sci-fi žánr a autor/ka vám naservíruje pořádnou dávku mladistvého románku, o který ale vůůůbec nemáte zájem. Jenomže mladé holky jsou z takových věcí doslova paf a když zkřivíte jen jediné slovo jejich oblíbené knížky, jste vlastně jenom neznalec, který neví, o čem mluví. Který to nečetl a nemá právo soudit. Já vím, to je pravda. Ale i moje starší kámoška (24 let) knihu okomentovala slovy: "Nic moc, jsem ráda za to, že to už skončilo a JAK to skončilo." Má na dnešní láskyplné příběhy s odvážnou náctiletou hrdinkou v hlavní roli stejný názor jako já.

Znovu se vracím k Hunger Games. Na nich mě právě milostný trojúhelník vyčerpával nejvíc. Každá holka je z toho nadšená, samozřejmě, každá kromě mě a dalších pár vybočujících ovcí. V anotaci se nepíše o žádné lásce, ale o pořádně akčním dramatu. Ale tady se ty věci přežít ještě dají, vždyť vám pořád píšu, takže jsem to přežila. Jenže když vám pak kamarádka řekne, že čekala trošku rozvinutější konec jako - jak se z toho vypořádali, jak pokračoval jejich milostný život - tak máte chuť si sednout za kompa, napsat něco o Bětce, dát tam spoustu dramatických chvil v jejich účasti na povstání proti systému a vydat knihu, která na světě v této době bude mít dozajista úspěch, a pak si jen čachtat zadek ve výřivce po celý svůj oproti knihám nudný a nezáživný život.

Byly tu čáry, magie, upíři a vlkodlaci, právě se drží na první příčce hitparády dystopie... Co bude dál?

PS: Delirium je také dystopický příběh, v anotaci se ale o lásce píše. Celkově je o tom celá kniha. Čtu ji s nejčistějším svědomím a uvidím, jak se mi bude líbit dál.

A co vy? Máte rádi dnešní populární knihy? Jaký je váš názor?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katy Katy | Web | 30. května 2014 v 16:24 | Reagovat

Velmi originální pojetí tohoto téma týdne.  Nejspíš by mě tohle nenapadlo. :-D  :-D  :-D Povedené.

2 Lenča Lenča | Web | 30. května 2014 v 16:28 | Reagovat

Zajímavé :D Já jsem Divergenci četla a mám ji ráda, Hunger Games taky, ale třeba na HG mi strašně vadí ta čtenářská základna, která většinou vnímá hlavně ten milostný trojúhelník, který byl pro mě osobně úplně vedlejší a myslím, že celá ta série má hlavně jiné téma, které je podstatnější.

Četla jsem i Delirium - já jsem teda před přečtením četla hodně chvály i na něj :D - a ten první díl se mi líbil, ale další už za moc nestojí.. Jinak, Mortal Instruments mě vůbec nezaujalo, tam jsem byla taky spíš tou černou ovcí, mezi kámoškami, co to zbožňovaly :D

3 Andy Andy | E-mail | Web | 30. května 2014 v 16:28 | Reagovat

uff právě si mě odradila i od Hunger games, možná ti poděkuju.. chtěla jsem se podívat i na film, ale viděla jsem trailer a BOŽE, nemůžu si pomoct, nějak sem si na to vypěstovala alergii, ani jsem to neviděla.

Ale ať si ostatní čtou co chtěj, klidně blbosti, hlavně že čtou, lepší než 70% dnešní mládeže, co se knihám vysměje a radši si pustí doma Upíří deníky. (Což je možná dobře, protože upíří deníky v knižní podobě je jedna velká tragédie)..
PS, 50 shades of grey - moje okolí tvrdí jaká je to bomba, ale co jsem četla recenze NORMÁLNÍCH lidí, tak to hodnotili jako blbost, ale zase to musíme brát takhle - je to blbost, co je tlustá jako bible ale kolik si to přečetlo lidí? I lidí co běžně nečtou.. aspoň nějaký pozitiva to má :D

4 Mrs. Čajová Mrs. Čajová | E-mail | Web | 30. května 2014 v 17:09 | Reagovat

Přiznávám se, já mám YAčka ráda. Ano, některé jsou vskutku né příliš logické, některé až trapné, jsou to ale moje YAčka a já je mám ráda. Tím samozřejmě netvrdím, že žeru Stmívání - ach bože, to ne - mám ale ráda právě onu Divergenci a Hunger Games. Pana Potterhlého beru jako samozřejmost. Nástroje smrti jsem si nejdříve také chtěla přečíst, přestalo mě to ale bavit už na druhé stránce. Nemyslím si ale, že se na to díváš dobře - ty si myslíš, že my (ano... vskutku jsem prcek...), ku příkladu fanoušci Hunger Games, máme tuto trilogii rádi/y jen a jen kvůli tomu, že je tam milostný páreček. Shit! Což mě přesně štve u reakcí: "Nečtěte Hunger Games, je to to samý, jako Tvajlajt, Divergence rovněž!". Ehm, ehm, takže kdekoliv, kde se najde pár, tam vznikají novodobí třpyťaví upíři? Je to ale každýho názor a leč tady můžu znít jen jako mokrá, nedospělá puberťačka, která je závislá na fantazácích, která nic nedokáže pochopit, vážně jen vyjadřuji svůj názor. Dobře, vážně tu budu znít jen jako nána, která se snaží ubránit svůj oblíbený příběh, je to ale tak, jak to vskutku píšeš - nesuď, když jsi to ani nepřečetl.

5 Marillee Marillee | E-mail | Web | 30. května 2014 v 17:24 | Reagovat

[1]:  děkuju :)

[2]:  jo u toho Deliria jsem to taky četla :D uvidím, jestli mě to bude bavit dál :)

[3]:  vůbec tě nechci odrazovat, kniha je čtenářsky atraktivní a jak jsem uz psala, hlavní dějová linie skutečně dobrá! ;-)
A na 50 odstínů mám stejný názor, čtou to holky u nás, co nikdy nečtou, a vlastně jen kvůli té erotice :-D

[4]: nevím, co jsou YA :) A nikoho nehážu do jednoho pytle a nikomu jeho názor neberu. Hunger Games se mi jako kniha líbily, snad nejpovedenější co jsem za poslední rok četla :) A ke Stmívání to opravdu nepřirovnávám, je mi jasné, že i Divergence bude kvalitnější. To si pleteš pojmy s dojmy, já odsuzuju jen to přechvalování, protože pak od toho čekám vic, než mi kniha naservíruje. To je ten problém.

Btw je mi 18, takže zas takový rozdíl od 16 letých, pro které jsou tyhle knihy psané, to není.

6 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 30. května 2014 v 17:55 | Reagovat

Divergenci jsem četla už před více než rokem, dávno před tím šílenstvím, které se týká filmu. Není mi mezi 14-16, ale kniha se mi i přes to líbila. Jo, občas jsou v tom nějaké mezery, co se týče fungování světa, ale jinak fajn. Jsou i mnohem horší knihy z žánru Young adults, tedy pro náctileté. Někdo prostě tento žánr rád nemá, někdo zase nemá rád detektivky nebo poezii, ať je sebekvalitnější literatura. Ta propagace je ale na můj vkus trchu střelená, opravdu čtu teď o Divergenci všude...

7 Sarinka Sarinka | Web | 30. května 2014 v 18:05 | Reagovat

Práve čítam sériu kníh "Dedička" a hneď potom mám pripravené Divergence a Hunger Games si chcem najbližšie kúpiť v kníhkupectve :) Tiež od toho čakám veľa, lebo kamarátka Divergence označila ako "najlepšiu knižnú sériu akú kedy čítala" tak ma to dúfam nesklame :D

8 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 30. května 2014 v 18:17 | Reagovat

Knihy mě musí zaujmout, abych se je vůbec rozhodla přečíst, jsem strašně vybíravá. Nejraději mám psychologická a hororová témata.
Mimochodem máš moc hezké stránky. :)

9 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. května 2014 v 18:38 | Reagovat

Musím říct, že přesně z tohohle důvodu jsem nenáviděla v deseti letech Harryho Pottera, až jsem si k němu našla sama cestu v době, kdy už tak masivně propagován nebyl, a také kvůli tomuhle nenávidím Stmívání a jiné populární dívčí fantasy romány (ostatně pár jsem jich na nátlak dalších lidí zkusila číst a většinou mě to nebavilo a nebyly to dobré knížky). Čím větší propagace, tím větší šance, že bych ty knihy nejradši nacpala tvůrcům reklamy do rekta (pokud ovšem pro tu knihu nejdu už úmyslně z důvodu, že jsem četla nějaký jiný její díl). A když se tak dívám na mou knihovnu...ne, žádná knížka nebyla za mého života nijak masivně propagovaná, Pottera jsem začala až po mediální kampani, Browna dokonce dlouhé roky po kamapani, takže... jo, asi mě spíš odradí než přivábí. Momentálně mám políčeno na Upíra Lestata (ha, jsem fakt zvědavá na množství filozofie v tomhle díle) a na ... herdek já už mám měsíc rozečtený Talisman a Silmarillion!

10 Emgee Emgee | 30. května 2014 v 19:40 | Reagovat

[3]:Mě se víc líbí knižní podoba Upířích deníků než seriál...Ten mě začal nudit tým, že ta skoro všechny, které jsem měla ráda zemřeli... :-( Ale je to věc názorů a já si vážím každého názorů.. ;-) Divergenci jsem četla ale odradila mě tým jak je násilná a jak tam skoro všichni jsou diveregentní a stejně ta potom ti diveregentní zemřou tak jaký to má smysl? Diveregenci jsem si přečetla jen ze zajímavosti, ale musím řííct že je podobná HG a to se mi vůbec nelíbí..HG jsem viděla jen jeden díl a vůbec nečetla protože mě to víc neoslovilo...Baví mě knížky které májí obsah, šmrnc a nekopírují...a musí mě zajímat na každý strance nečím překvapit.. :-D Možná jsem na knížky až moc náročná, ale asi s toho důvodu, že je sama píšu a podle mě mám lepší fantazii něž spisovatlky těd...Mým oblíbením spisovatel je Tolkien pro toho bych skočila i do ohně...Stmívaní se mi taky líbí, kvůli pojetí upírů a vlkodladů...četlo se mi to mrtě rychle a zaujalo mě to..Byla jsem s tým spokojená a potom mám ráda knížky o koních...Ano ohlědně knih jsem opravdu náročná a je mi jedno, co si těd o mě myslite... :-D

11 Narween Black Narween Black | Web | 30. května 2014 v 21:12 | Reagovat

Hunger Games mali, aspoň podľa mňa dôležitejšie posolstvo ako milostné vzťahy medzi hlavnými postavami, ale whatever, každý si z knihy zoberie čo chce.
A delírium sa mi páčil iba prvý diel. Celkovo to bolo pomerne originálne ale ten druhý... brrr... už to bolo moc predvídateľné a tak :-D

12 Andy Andy | E-mail | Web | 31. května 2014 v 1:08 | Reagovat

[10]:fakt joooo? tak to seš vážně PRVNÍ, komu se knížy líbily víc než seriál. Já seriál přestala sledovat teď nějak až v pátý sérii, kdy už mi vážně na Elenu došly nervy (5 serií poslouchat jak nonstop kňourá a pak zas jak si hraje na hrdinku, br), ale na knížky jsem četla jen a pouze špatný recenze. Četla si všech 10 dílů? (Nebo kolik jich vlastně je)

13 Houp Houp | Web | 1. června 2014 v 13:40 | Reagovat

Mám to úplně jako ty. Jakmile to začne být až přes čáru propagované, tak mě to odradí. :) Právě tyhle ty typy teen-literatury obzvlášť. Bestcellery typu Stmívání, Hunger Games, Upíří deníky a teď Divergence asi do ruky prostě nevezmu. Nebo jak bylo těch 60 odstínů čehosi. :D
Třeba Delirium nemusí bát špatná knížka, ale já se k ní asi neprokoušu.
Jsem ráda, že to tahle nemám jediná, že nejsem jediná "divná". :D
Dost možná, že jsem se z young literatury vyrostla, i když jsem pořád v té věkové kategorii, ale víc mě baví starší díla, třeba četba k maturitě mi vůbec nevadí. :) Klasická díla nemusí být vždy nudná. :)

14 Marillee Marillee | E-mail | Web | 1. června 2014 v 21:49 | Reagovat

[6]: Já tomu rozumím, té knize bych ráda dala někdy šanci :D Ale třeba hned potom, co jsem tenhle článek vydala, mi přišel email od iBooks, ať si koupím úžasnou Divergenci, podle které byl ztvárněn stejnojmenný film... Na mě je to opravdu už přehnané :-D Jde mi o to, že mě to pak často zklame potom, co si to celý svět vychvaluje :-)

[7]: Děkuju za další tip na knížku :D Tak snad tebe nezklame ;-)

[8]: K takovým žánrům jsem se ještě neodhodlala, ale určitě si chci někdy přečíst něco od Stephena Kinga :-)

[9]: HP byla první kniha, kterou jsem kdy přečetla, vlastně jsem na celé sérii vyrostla :D (bylo mi 5 lět, když vyšel první díl). Ale je fakt, že mě třeba nikdy Stmívání nezaujalo, ale raději jsem si přečetla něco, co mi zrovna koupili rodiče :D

[11]: To já samozřejmě vím, celkový nápad Hunger Games se mi opravdu líbil. :)Jen se tam zbytečně moc rozpitvávalo, někdy na každé druhé stránce, jestli je zamilovaná do toho nebo onoho. A když to člověk čte v ájině, kterou tolik nezvládá, má nutkání to přeskakovat :D Teď jsem Delirium dočetla a jsem celkem spokojená s koncem, přemýšlím, že ani další díly číst nebudu :D

[13]: Podle mě se z tohohle vyrůst nedá. Čte to i moje mamka, takže... :D. Spíš s tím, kolik knih na jedno téma v téhle době vychází, už upadá jejich celková kvalita. :-(

15 Emgee Emgee | 2. června 2014 v 18:41 | Reagovat

[12]:Nečetla jsem všechny, protože jsem němla možnost a je málo časů přes školní rok....

16 Emgee Emgee | 2. června 2014 v 18:42 | Reagovat

[13]: No je čtu četbů k maturitě a něktrá díla mě fakt nadchla...Souhlasím že nemusí být nudá, ale mě odredí už jen ten název...

17 Karamelka Karamelka | Web | 6. června 2014 v 17:01 | Reagovat

musím se přiznat, že Hunger Games mě také vůbec neláká... já se nedivám na žebříčky, jak je kniha populární nebo není... já si prostě vyberu knihu podle sebe... a když se mi líbí, tak jsem ráda :-) každý máme jiný styl a někomu se líbit může a někomu ne... proto je důležité mít svůj vlastní názor ;-)

18 Eamane Eamane | Web | 9. června 2014 v 21:43 | Reagovat

Jak já jsem alergická na Divergenci, Alianci nevím jak dál ... Tyto knihy na mě padají odevšud a já vůbec nemám chuť je číst. Ta masová propagace mě od nich tak odradila, že to ani možné není.
to stejný Hunger games ... Co na tom všichni mají? vždyť je to řekla bych pouze průměrná série, kterou proslavil až film ...

19 Marillee Marillee | E-mail | Web | 9. června 2014 v 21:50 | Reagovat

[17]: To jo, já na ni byla zvědavá. :)

[18]: Heh. :D Já bych ji ohodnotila mírně nad průměrem. Tam je spíš problém, že jí na kvalitě ubírá to, kvůli čemu ji hltají mladé holky. Ale mohu tě uklidnit, o nic tak "extra" nepřicházíš, ta kniha ve mě nic moc nezanechala. :)

20 kekorenum kekorenum | Web | 23. února 2015 v 20:44 | Reagovat

Ahoj, souhlasím s úpadkem dystopických knih. Alespoň na základě tvrzení, že Hunger Games byly na dobré úrovni, protože jsem je nečetla. :) Každopádně jsem nedávno četla Labyrint:útěk (je podle toho už i film!) a pak jsem otevřela i jeho druhý díl. Musím říct, že ještě před půlkou mě to přestalo bavit. Proč? Jednoduché. Hlavní hrdinové nedělají nic jiného, než že následují zadání jakýchsi dospělých s neuvěřitelně vyspělými technologiemi, kteří si pro ně připravili prapodivnou zkoušku plnou zdánlivě nelogických a nevysvětlitelných věcí (kterých je až moc najednou), procházejí podivnými místy, kde s větším množstvím štěstí než rozumu reagují na nelogické události, a na nic vlastního, nějaký plán, akci nebo pátrání, se nezmůžou. Prostě nuda na entou. :) No, takže tak. Nečetla jsem si všechno na tvém blogu (který mi přijde mimochodem skvělý), ale tenhle článek mě zaujal, i když už je trochu starší. Tak nevím, jestli jsi Labyrint:útěk (v originále Maze runner - trochu lepší název) taky četla. No, kdyby ne, moc ti ho nedoporučuji. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
***Veškeré obálky a anotace na tomto webu stahuji z
pokud ovšem nejsou z vlastního či jiného zdroje.
K filmům používám obrázky z ČSFD.