Markéta Lazarová

7. května 2014 v 14:00 | Marillee |  Knihy
Autor: Vladislav Vančura
Žánr: Historický


Jak už to tak bývá, musím čím dál tím víc číst něco z povinné četby. Hrozí mi totiž k maturitě 30 knížek místo letošních 20 a to se mi, prosím, nelíbí. Já ráda čtu, ale jakmile je tam to slovo "povinné", tak se mi do toho nechce. No a nedávno jsem měla referát před třídou na dílo Markéta Lazarová a paní profesorce se kupodivu moc líbil. Zvláštní. Že prý jsem použila "vznešený" jazyk. Ale když takovýto jazyk používám při psaní slohovek, tak dostanu jenom vynadáno, že jsou to na mě moc staré výrazy a v dnešní době nepoužíváná spojení. Když mně se to tak líbí!

Markéta Lazarová je sice dílo poměrně krátké (cca 140 stran), jenomže opravdu těžké na čtení. Přečíst deset stran mi trvalo stejně dlouho jako 50 stran u jiných děl. Je to hlavně tím, že si pan autor libuje (liboval) v archaických výrazech, dlouhých souvětích, ve kterých navíc rád měnil klasický slovosled. Takže když se konečně do díla začtete a zvyknete si na styl psaní, raději nesledujte číslo stránky, jinak vás to naprosto demotivuje :)

Jedná se o dílo zasazené do středověku, odehrává se v okolí Mladé Boleslavy. V díle se vypráví o loupěžnících. Kdyžbych to měla přiblížit, tak o dvou rodinách loupežníků. Starý Kozlíka a drzý Lazar. Dvě rodiny, které se odjakživa nenáviděly. Ale když král vyšle své vojsko s rozkazem vymýtit obchodní stezky od loupežníku, rozhodne se Kozlík uzavřít spojenectví a společnými silami proti vojsku bojovat. Vyšle syna Mikoláše, aby s Lazarem spojenectví vyjednal, bohužel Mikoláš odchází zraněn, jeho návrh Lazarovic cháska nepřijala. Jelikož si Mikoláš přechovává nadmíru hrdosti, nedokáže tuto potupu snést a rozhodne se Lazarovi pomstít. Přitom mu unese jeho dceru Markétu.

Markéta je dívka čistá, narozdíl od své rodiny hříchem nepoznamenaná. Starý Lazar ji odmalička vychovává mimo své činy, aby byla co nejméně realitou poskvrněna a mohla odejít do kláštera. Měla být jeho jakýmsi vykoupením se Bohu za své skutky, za své hříchy.

Stane se, že se Mikoláš s Markétou do sebe zamilují. Vedle toho pan autor rozvíjí ještě další lásku, lásku mezi Alexandrou, dcerou Kozlíkovou, a Kristiánem, který se narodil jako syn říšského hraběte a v příběhu vystupuje jako Kozlíkův zajatec.

Když dochází k očekáváné bitvě, většina Kozlíkových mužu buď zahynula nebo byla zajata, starého Kozlíka počínaje. Markétě, Mikoláši a Alexandře se podařilo utéct. Kristián mohl utéct s nimi, ale v královském vojsku byl i jeho otec a nakonec zůstal s ním. Později tohoto rozhodnutí litoval a vydal se hledat Alexandru. Když se s ní poté střetává, Alexandra jej vzteky zabíjí.

Mikoláš se vydává vysvobodit otce, ale je se svou cháskou zajat a popraven. Markéta se mezitím vrací k otci Lazarovi a prosí ho o odpuštění, protože s Mikolášem zhřešila, čímž porušila slib otci o vstupu do kláštera. Lazar ji tam ale posílá, aby se ze svých hříchů odprosila a bylo ji odpuštěno.

Na konci se Markétě i Alexandře narodí synové, Alexandra ale po porodu spáchá sebevraždu. Nezvládá totiž výčitky, které plynou z její vraždy milovaného Kristiána. Jejího syna si bere Markéta s cílem postarat se o něj stejně jako o vlastního syna.

http://img.csfd.cz/files/images/film/photos/109/309/109309692_488b5d.jpg?w700Tak to tedy máme. Musím se přiznat, že jsem měla při čtení vážný problém se soustředěním. Častokrát jsem ani nevěděla, jak se příběh vyvíjí. Možná za to mohly autorovy neustálé vstupy, kdy sám vypisoval své pocity o konkrétní scénce z příběhu. Ale jako vážně neustálé. Párkrát jsem si všimla, že odstavce obsahují jen jednu větu, která vypovídá něco o příběhu.

Dílo Markéta Lazarová bylo i zfilmované. V režii František Vláčil. Ale to vám válné většině asi nic neřekne, stejně jako mně ne. Nicméně film byl ještě komplikovanější než samotná kniha. Takže pro ty z vás, kteří se místo povinné četby dívají na filmy, doporučuju o filmu raději ani neuvažovat. Nepochopíte ho. Mnohem jednodušší je knižní zpracování, pak teprve se dá přemýšlet o shlédnutí filmu. Nebo v případě, kdy si o díle načtete co nejvíce informací. :)

K maturitě bych ho ale vřele doporučila, protože se o něm dá opravdu hodně co říct. Takže za mě palec nahoru!

DODATEK: Pokud máte elektronické čtečky, toto dílo by mělo být nabízeno zadarmo. Já to tak alespoň na iPadu mám, tak si myslím, že to platí i pro jiné stránky s nabídkou elektronických knih :) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mangold mangold | 2. července 2014 v 10:35 | Reagovat

Jé, to je hezká obáka, od kohopak?

2 Marillee Marillee | E-mail | Web | 2. července 2014 v 11:18 | Reagovat

[1]: Miloš Kopták z iAdverti. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
***Veškeré obálky a anotace na tomto webu stahuji z
pokud ovšem nejsou z vlastního či jiného zdroje.
K filmům používám obrázky z ČSFD.