Hunger Games

28. dubna 2014 v 13:00 | Marillee |  Knihy

Autor: Suzanne Collins
Žánr: Sci-fi, Dobrodružný
Série: 3 knihy

V českém překladu tzv. "Hladové hry" nejsou vůbec špatným příběhem. Přečetla jsem jej skoro jedním dechem. Jediné, co mi v tom bránilo (proto "skoro"), byla angličtina. Ano, tuto sérii jsem přečetla v angličtině. Nepožaduji od vás potlesk, já si zatleskám sama. Jsem ale opravdu ráda, že jsem se pro originální jazyk rozhodla, neboť když jsem zkoušela kousek třetího dílu číst v rodném jazyce, skoro jsem měla chuť si překladatele najít a jít ho rovnou uškrtit. Tak to prostě bývá...

Jestli jsem viděla filmy? Ano, viděla. Tedy zatím dva, které vyšly. Také jsem je viděla PŘEDTÍM, než jsem se dostala ke knihám. O to snazší pro mě ale četba v cizím jazyce byla. Jenomže kniha je kniha. A já konečně dostala odpovědi na mnohé nejasné věci z filmu. Ono se to nezdá, ale filmu jsem opravdu tolik nerozuměla. Kniha je totiž psaná v ICH-formě z pohledu hlavní hrdinky Katniss Everdeen a autorka tam hodně rozpytvává věci, které se jí mihnou v hlavě. Což ve filmu samozřejmě vidět nemůžeme.
O čem tedy příběh vypráví? Řekla bych, časovým obdobím někdy po několika jaderných i nejaderných světových válkách, kdy se v naprosté beznaději lidstva nejlépe uchytává diktatura. Ta právě panuje v Severní Americe pod názvem Panem. Tato země se skládá z 12 krajů a jednoho hlavního města Capitol - centra diktatury. Obyvatelé krajů žijí povětšinou v bídě, každý kraj má svou funkci v zájmu obyvatel hlavního město. To znamená, že kraje mají rozděléné hospodářství (těžba, zemědělství, výroba strojů etc.), které živí Capitol a jeho obyvatele. Hlavní město je na nich závislé. Přitom jsou sužovány každoroční soutěží, tzv. "Hunger games", kdy jsou z každého kraje vybrán chlapec a děvče ve věku 12-18 let, aby vstoupili do arény a bojovali o svůj holý život. Vítěz je jen jeden. Tyto hry byly zahájeny jako neustálé upomínání neúspěšného povstání krajů proti Capitolu, které se stalo skoro před stoletím. Jako oběť za tu obrovskou chybu, vedle čehož byl i za trest zničen 13. kraj, který celé povstání inicioval.

No a hned je vám jasné, že 16 letá Katniss Everdeen z 12. kraje se stane jednou z obětí těchto her. Konkrétně 74. ročníku. Nemusela. Ale přihlásila se za svou sestru, které bylo teprve 12 a aréna pro ni znamenala jistou smrt. Kdežto naše Katniss je výborná v lukostřelbě, neboť právě takto se několik let starala o svou matku a mladší sestru, aby nevyhladověly. Jídla a peněz bylo totiž v krajích málo, tak se hledaly jiné, leč zakázané, alternativy.

Celý příběh rozvíjí nové povstaní proti Capitolu a Katniss má být jeho strůjcem. Našla totiž způsob, jak obelstít vývojáře Her a podařilo se jí vrátit se domů i se svým společníkem Peetou, který se stal mužskou obětí jejího kraje. Bohužel, ačkoliv to sama nezamýšlela, právě tento úkon rozdmýchal staré zapomenuté plameny rebelie. A je na Katniss, jestli s tím něco udělá. Je jí vyhrožováno. Dokonce je v druhé knize poslána zpátky do arény, i přestože je vítězům zajištěn celoživotní blahobyt beze strachu z Her. Bohužel se to vyhlásilo jako nové pravidlo pro oslavu 75. Hunger Games. Do arény tedy míří vybraní vítězové předešlých ročníku. A jelikož je Katniss jediným ženským vítězem svého kraje...

Je vám nejspíš jasné, jak to s rebelií dopadne. Ale nic říkat nebudu. Příběh samotný byl vynikající, konec naprosto nečekaný. Ale o to víc mi knihy přišly obsahem kvalitní. Když všechno jen tak hned neuhádnete. Trošku mě jenom mrzí, že se tam zase zapletl milostný trojúhelník, někdy to srazilo celkový dojem na úroveň holčičích zamilovaných knížek. Ale ani to není důvod, proč byste si knihy neměli přečíst :)

Tohle má být tzv. Reprodrozd. Jedná se o poddruh jakéhosi zmutovaného ptáka, kterého vyvinuli v Capitolu při rebelii, aby létal nad kraji a "přepapouškoval" všechno, co zaslechl. Protože byl neúspěšný, rebelové ho totiž prokoukli a ptákům nakecávali urážky cílené Capitolu, vypustili tyto mutanty do přírody zahynout. A oni nezahynuli, jen se tu spářili se zpěvnými ptáky a vznikl Reprodrozd. Sice už neumí mluvit, ale zopakuje všechny tóny, které uslyší. Katniss ho dostane a nosí jako brož, později se reprodrozd stane znakem nově vypuklé rebelie.

V příběhu je také hodně sci-fi poznatků. Jako třeba: obyvatelstvo Capitolu se rádo oblíká do křiklavých barev a často nechávají své tělo plasticky vylepšovat. Prostě přepych, nevědí co s penězi. Nebo samotné arény. Je to opravdu kopule, která vám má ztvárnit jakékoliv prostředí, ve kterém se hry mají odehrávat. Prostě spousty věcí, na které si teď akorát nemůžu vzpomenout.

A jestliže jste někde vyděli tyto knihy zařazené do četby pro děti, tak to je naprostá hloupost. Je tam tolik morbidity a surovosti, až mi z toho bylo několikrát do pláče a musela jsem si klást tu proradnou otázku "Proč, bože, proč?". Takže tak.

DODATEK: Druhý díl byl 100% nejlepší. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | E-mail | Web | 26. května 2014 v 22:47 | Reagovat

Mě tohle prostě nezaujalo. :-D Ale obdivuju tě, žes to četla v angličtině, angličtina je krásný jazyk. Četla jsem v ní 1984 od George Orwella. :-)
Jinak hodně lidí už mi řeklo, že vypadám jako Johanna z HG http://eu-photo1.ask.fm/076/701/840/150003025-1rfpm1r-iprcrqgd00ejoda/original/Beznzvu.png :D

2 Em Zet Em Zet | E-mail | Web | 26. května 2014 v 22:48 | Reagovat

Achjo, můj komentář byl vyhodnocený jako spam. Zveřejníš ho, prosím? :-)

3 Marillee Marillee | E-mail | Web | 27. května 2014 v 10:26 | Reagovat

[1]: tak to fakt vypadáš :-D mě zaujal nápad a v té ájině to bylo stravitelné :-) orwella si určo přečtu, ale nejspíš v rodném jazyce… :-D

Nedivím se, že tě blog označil za spam :-D ale mně to rozhodně nevadí :-)

4 Kiara Kiara | E-mail | Web | 3. října 2014 v 20:01 | Reagovat

Hunger games... Už dlouho odolávám nátlaku ostatních, abych se podívala na film. Jenže já si chci napřed přečíst knížky. A vidím, že dělám dobře :) Myslím si, že by mě opravdu bavily. Děkuji za recenzi :)

5 Cenobita. Cenobita. | E-mail | 18. června 2017 v 12:13 | Reagovat

Velmi poutavý a dobrý popis, jen bych doporučil opravit v něm chybky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
***Veškeré obálky a anotace na tomto webu stahuji z
pokud ovšem nejsou z vlastního či jiného zdroje.
K filmům používám obrázky z ČSFD.